تبلیغات
.::فوزالعظیم::. - رابعه ،زن پارسا
.::فوزالعظیم::.
از دل به دفتر از دفتر به دلها
.:فوزالعظیم:.

مرتبه
تاریخ : شنبه 5 اسفند 1391

نقل است آن شب که رابعه ،(رابعه عَدَویّه از زنان عارف،پرهیزکار و بزرگ قرن دوم هجری)در وجود آمد ،در خانه پدرش چنان جامه نبود که او را در آن بپیچند و چراغ  نبود.

پدر او را سه دختر بود.رابعه چهارم بود.از آن ،رابعه گویند؛ پس عیال با او گفت:«به فلان  همسایه رو و چراغی روغن بخواه». پدر رابعه عهد کرده بود  که از مخلوق هیچ نخواهد.بر خاست و به در خانه آن همسایه رفت  و باز آمد و گفت:«خفته اند». پس دلتنگ بخفت و پیغمبر را ،علیه الصلاة و السّلام ،به خواب دید.گفت:«غمگین مباش که این دختر، سیّده ای است که هفتاد هزار از امت من در شفاعت او خواهند بود».

چون رابعه بزرگ شد ،پدر و مادرش بمردند   و در بصره قحطی عظیم  پیدا شد و خواهران متفرق شدند و رابعه به دست ظالمی افتاد. او را به چند دِرَم بفروخت.آن خواجه او را به رنج و مشقت ،کار می فرمود.روزی، بیفتاد و دستش بشکست.روی بر خاک نهاد و گفت:«الهی!غریبم و بی مادر و پدر و دست شکسته ام.مرا از این همه رنج هیچ غم نیست،اِلّا رضای تو می باید  تا بدانم که راضی هستی یا نه؟».آوازی شنید  که «غم مخور ،فردا جاهیَّت خواهد بود  چنان که مقربان آسمان به تو نازند ».

پس رابعه به خانه رفت و دایم  روزه داشتی و همه شب نماز کردی و تا صبح بر پای بودی.شبی خواجه از خواب در آمد .آوازی شنید.نگاه کرد،رابعه را دید در سجده ، که می گفت:«الهی!تو می دانی که هوای دل من  در موافقت فرمان توست و روشنایی چشم من در خدمت درگاه تو . اگر کار به دست من استی،یک ساعت از خدمتت  نیاسودمی.اما تو مرا زیر دست مخلوق کردای.به خدمت تو ،از آن دیر می آیم».

شبی دزدی در آمد و چادرش برداشت .خواست تا ببرد،راه ندید.چادر بر جای نهاد.بعد از آن راه ،باز یافت.دگر بار چادر برداشت و راه باز ندید،هم چنین تا هفت نوبت.از گوشه صومعه آواز در آمد که ای مرد،خود را رنجه مدار که او چند سال است  تا به دل ما سپرده است.ابلیس،زَهره ندارد که گرد او گردد.دزد را کی زَهره ی آن بود که گِرد چادر او گردد؟تو خود را مرنجان ای طرار !که اگر یک دوست خفته است دوست دیگر بیدار است.


فرازی از کتاب تذکرةُالاولیاء عطار نیشابوری
طبقه بندی: زندگی نامه، 
برچسب ها: رابعه زن پارسا، فرازی از کتاب تذکرةالاولیا اثر عطار نیشابوری،
ارسال توسط علی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ